SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Kannor 4014082
*
nr 401 4082
Kannor
2 st, Pläter & Nysilver, Bla Danmark, höjd: 19-21
Utrop:
100 kr
Såld:
650 kr
Sista tid för bud online:
måndag 20 mars 2006
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/3 12:25:15
1
300 kr
15/3 22:00:45
2
600 kr
20/3 13:49:14
3
Vinnande bud
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kannor pläter & nysilver silver ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:38
-
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51
-
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42
-
4212 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32
-
4264 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:01
*
Kannor
nr 401 4082
Kannor
2 st, Pläter & Nysilver, Bla Danmark, höjd: 19-21
Utrop: | 100 kr |
---|---|
Såld: | 650 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 20 mars 2006 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
14/3 12:25:15 | 1 | 300 kr |
15/3 22:00:45 | 2 | 600 kr |
20/3 13:49:14 | 3 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: kannor pläter & nysilver silver ädelmetall
-
3219 Bägare
silver, 1808. Höjd: 7,5 cm, diameter: 6,5 cm, vikt..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:38 -
3428 Fiskspade
silver, Danmark, 1851. Längd: 28 cm, bruttovikt: 62g
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:51 -
3220 Fruktbestick
kniv och gaffel, förgyllt silver med handtag i aga..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:39
-
3421 Klackring
18k guld. Vikt: 3,8g brutto. Längd: 2 cm, djup: 1,..//
Aktuellt bud: 1.700 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 19:42 -
4212 Matbestick
nysilver, 48 delar. Märkta ARG 800. 12 st matgaffl..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:32 -
4264 Mockaskedar
+ teskedar, 12 + 3 delar, silver. Längd: 9-14 cm. ..//
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
10 juni kl 20:01